UKS A.C.T. Sport

 Dlaczego zapisać dziecko na zajęcia tenisowe z ACT w Tarnowie?”

Korzyści jakie daje dziecku nauka grania w tenisa ziemnego

Naukę grania w tenisa można zacząć w każdym wieku, ale tak naprawdę najwięcej pożytku przynosi rozpoczęcie przygody z tym sportem juz w wieku przedszkolnym. Do Szkółki Tenisowej ACT w Tarnowie zapraszam dzieci już od 5 roku życia. 

Istnieje szereg korzyści z uprawiania tenisa np. niewątpliwe korzyści zdrowotne jak lepsza koordynacja wzrokowo-ruchowa, lepszy balans i równowaga ciała, szybkość, wytrzymałość, elastyczność i zwinność.

Jak każde uprawianie sportu tenis korzystnie wpływa na układ odpornościowy, sercowo-naczyniowy czy mocne kości. Jest sportem „bez-kontaktowym” co sprawia, że jest jednym z bezpieczniejszych sportów.

W tym miejscu chciałbym jednak przedstawić Państwu 9 korzyści mniej znanych i mniej oczywistych, ale równie ważnych dla optymalnego rozwoju każdego dziecka.

Tenis dodaje dziecku pewności siebie

Jedną z pierwszych, podstawowych rzeczy jaką dziecko się uczy podczas gry w tenisa jest ufanie sobie i swojemu instynktowi, a wiara w swoje możliwości jest kluczowa rzeczą w rozwoju każdego dziecka. 

Przyjacielskie poklepanie po ramieniu, „piąteczka” od trenera, wymiana uścisku z przeciwnikiem na zakończenie spotkania (mimo przegranego meczu) budują charakter Waszego dziecka.

Tenis uczy odpowiedzialności i systematyczności

Trening tenisa to nie tylko pojawianie się na zajęciach. Tenis wymaga od młodego tenisisty zaangażowania w ćwiczenia, pojawiania się na umówionych spotkaniach sparingowych, meczach oraz dawania z siebie wszystkiego na każdych zajęciach.

Tenis zwiększa umiejętności rozwiązywania problemów

Czasami przygotowana na rozgrywkę strategia nie wychodzi tak jak było to zaplanowane. Radzenie sobie z przeciwnościami losu podczas meczu jest świetnym sposobem, aby dziecko poprawiło swoje umiejętności rozwiązywania problemów również poza kortem. Tenis uczy dziecko, aby się zatrzymać, ponownie ocenić sytuacje, zastosować nowa strategię i wygrać. Tenis uczy również radzenia sobie ze złością bez okazywania agresji, co jest zwłaszcza ważne w przypadku młodszych dzieci. Jako trener wiem, że negatywne emocje pogarszają osiągnięcia na korcie, dlatego podpowiadam dziecku jak sobie z nimi poradzić. Dziecko z taką umiejętnością wykorzystuje ją również poza kortem.

Tenis uczy dziecko postawy FAIR PLAY

Może to być oczywiste, ale nauka postępowania Fair Play ma ogromne znaczenie i w życiu i w tenisie. Wasze dziecko grając w tenisa nauczy się postawy cechującej się przestrzeganiem przepisów i odrzuceniem korzyści wynikających z błędów czy oszustw. Tenis nauczy Wasze dziecko traktowania przeciwnika z szacunkiem i grania z honorem. 

Tenis poprawia siłę psychiczną

Ponieważ tenis jest sportem opartym na kątach, geometrii i fizyce, dlatego, aby być lepszym od przeciwnika Wasze dziecko rozwinie zdolność strategicznego myślenia i nauczy się opracowywać grę mentalną, co w przyszłości przeniesie się na pozostałe aspekty jego życia.

Tenis uczy poświęcenia się, zaangażowania i dyscypliny

Aby być dobrym w tenisie Wasze dziecko będzie musiało dużo ćwiczyć. Trenując, Wasza pociecha rozwinie zdolność do pełnego zaangażowania się, aby osiagnosc wybrany cel, wygrać mecz, turniej. Przestrzeganie ustalonych zasad gry, wykonywanie poleceń i akceptacja moich (jako trenera) decyzji uczy zdyscyplinowania. To nie przypadek, że uczestnictwo w zajęciach sportowych jest często związane z wyższymi osiągnięciami w nauce w szkole.

Tenis poprawia umiejętności społeczne

Tenis to sport, który wymaga umiejętności społecznych. Zapisując dziecko na zajęcia tenisowe do Szkółki Tenisowej ACT dajecie mu Państwo poczucie przynależenia do grupy i szanse na poznanie nowych kolegów, innych niż ci ze szkoły. Często takie przyjaźnie trwają całe życie. Mnóstwo korzyści przynosi również regularna interakcja z trenerem. Grając w debla dziecko poznaje znaczenie bycia częścią zespołu. Zespól nie odniesie sukcesu bez współpracy, nie ważne jak dobrze grają jego poszczególni członkowie. Kluczem jest tu wzajemna komunikacja i zrozumienie że w słowie drużyna nie ma sylaby „ja”. To ważna lekcja dla dziecka. 

Tenis uczy strategii.

Podczas gry w tenisa, aby wygrać każdy potrzebuje dobrej strategi. Ta lekcja z łatwością przenosi się do życia poza kortem. Dzieci grające na turniejach często nie znają ani mocnych ani słabych stron swoich przeciwników. Znają natomiast swoje możliwości i swoje najlepsze uderzenia. Bazując na tym mogą rozegrać zwycięski mecz.

Tenis uczy uczciwości

Na turniejach mniejszej rangi nie ma sędziów. Oznacza to, że dzieci same zgłaszają auty, wygrane piłki i liczą punkty. Dzięki temu dzieci uczą się bycia szczerym i uczciwym, nie tylko na korcie 

Jak widać, nauka tenisa to świetny sposób aby wspomóc rozwój Waszej pociechy i nauczyć ją cennych umiejętności życiowych.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani współpracą - proszę o kontakt. 

519 462 287

 

Nasi Partnerzy